Choroba refluksowa – czy może być niebezpieczna?

Choroba refluksowa – czy może być niebezpieczna?
5 (100%) głosów

Choroba refluksowa bywa trudna do zdiagnozowania. Tymczasem powikłania nieleczonego nadmiernego refluksu mogą być bardzo poważne – to między zwężenie przełyku i możliwość zakrztuszenia się w czasie snu, co grozi nawet uduszeniem. Co można zrobić, by zapobiec powikłaniom choroby refluksowej?

Pierwszym objawem choroby refluksowej może być zgaga. Jeśli pieczenie w przełyku pojawia się rzadko, nie musi być to powód do niepokoju, choć może to być wskazanie do zmiany diety. Z pewnością objawem chorobowym jest zgaga stale powracająca. Taki symptom nie powinien być ignorowany i „zaleczany” poprzez stosowanie codziennie środków zobojętniających kwas żołądkowy. Choroba powinna zostać zdiagnozowana jak najszybciej, ponieważ cofanie się treści pokarmowej z żołądka może powodować dolegliwości nie tylko w obrębie przełyku.

Powikłania choroby refluksowej

Przełyk nie ma odpowiednich zabezpieczeń przeciwko długotrwałemu działaniu kwasu żołądkowego. Dlatego też jednym z powikłań choroby refluksowej są nadżerki przełyku. Tego typu małe ranki mogą się z czasem powiększać, doprowadzając nawet do zwężenia przełyku. Nadżerki często są także powodem anemii, choć ten objaw może pojawić się dopiero po kilku latach choroby refluksowej.

Objawy choroby refluksowej

Objawy choroby refluksowej mogą w ogóle nie wskazywać na schorzenie dotyczące układu pokarmowego. Takie nieswoiste dolegliwości to między innymi zapalenie oskrzeli i płuc, spowodowane drażniącymi oparami kwasu żołądkowego. Opary mogą być również powodem częstych zapaleń uszu. Niepokojącym objawem jest również próchnica pomimo zachowania higieny jamy ustnej, może ona bowiem wynikać z osłabienia szkliwa spowodowanego działaniem kwasu.

Leczenie choroby refluksowej

Właściwe leczenie choroby refluksowej polega przede wszystkim na postawieniu trafnej diagnozy. Istnieją różne metody, które pomagają rozpoznać, czy dana dolegliwość rzeczywiście ma związek z refluksem. Jednym ze sposobów jest podawanie leków na zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego. Jeśli medykamenty zadziałają, można przystąpić zwykle do właściwego leczenia.

Inne sposoby wykrycia choroby refluksowej to między innymi pH-metria oraz badanie rentgenowskie. Możliwe jest także wykonanie gastroskopii, która pozwala także ocenić, jakich zniszczeń dokonało schorzenie. Jeśli nadmierny refluks utrzymywał się przez kilka lub kilkanaście lat, terapia będzie polegać nie tylko na podaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, ale również na naprawie szkód. Często usuwanie takich powikłań jak zwężenie czy uchyłki przełyku musi odbyć się drogą operacyjną. Pozostawienie zmian w przełyku może z czasem doprowadzić do nowotworu.

Choroba refluksowa często jest schorzeniem nabytym, wynikającym z niewłaściwego trybu życia. Sprzyja jej między innymi otyłość oraz niezdrowa dieta. By zapobiegać chorobie refluksowej warto dbać o zdrowie nie tylko poprzez staranne planowanie menu, ale również poprzez odpowiednie spożywanie pokarmów. Istotne jest to, by jeść bez pośpiechu i o jednakowych porach. Za działanie profilaktyczne można uznać także rezygnację z używek, zwłaszcza z papierosów i alkoholu.

Sprawdź więcej tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/

2 replies on “Choroba refluksowa – czy może być niebezpieczna?”

  1. Sisi napisał(a):

    Dla mnie to tu najwięcej jest o tym co to jest refluks: http://poradnikrefluksowy.pl/ Aż za dużo na niektóre tematy, bo bardzo dokładnie rozkładają refluks na czynniki pierwsze. Jak to mówią „dla głodnych wiedzy” 😉

  2. Iwonka napisał(a):

    Masz rację. I w końcu ktoś wprost napisał, że choroba reflksowa u dzieci to nie jest żadna choroba, tylko tak po prostu działa ich układ pokarmowy. A właściwie nie działa, no słabo działa 😉 Ale na pewno żadne leki nie są potrzebne na to, więc nie ma co dziecko chemią faszerować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − 55 =