Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, co to jest badanie kolposkopowe? Kolposkopia, bo tak brzmi również nazwa tego badania, jest ważnym narzędziem diagnostycznym pozwalającym wykryć zmiany szyjki macicy. Umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy, a także infekcji HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego.

Metoda ta umożliwia poza tym dokładną ocenę dolnej części układu rozrodczego kobiety. Kolposkopię wykonuje się, gdy wynik badania cytologicznego nie jest prawidłowy, wykryto infekcję HPV, w celach kontrolnych lub w celu pobrania wycinka do badania histopatologicznego. Badanie kolposkopowe szyjki macicy to bardzo dobra i skuteczna metoda wykrywania raka szyjki. Jej zaletą jest możliwość natychmiastowego pobrania wycinków do badań histopatologicznych.

Kobiety obawiają się o badanie kolposkopowe, czy boli?

Obawy te są zrozumiałe, ale nieuzasadnione, gdyż kolposkopia jest bezbolesna i trwa najwyżej kilkanaście minut. Jej zaletą jest również natychmiastowy wynik, dostępny zaraz po zakończeniu badania.Kolposkopia wykonywana jest za pomocą specjalnego mikroskopu-kolposkopu. Posiada on zdolność powiększania obrazów nawet 50 krotnie, a uzyskany obraz jest trójwymiarowy. Dodatkowe funkcje i wbudowane filtry czynią kolposkop bardzo dokładnym narzędziem diagnostycznym.

Wiarygodny wynik kolposkopii wymaga odpowiedniego przygotowania się do badania. Na kilka dni wcześniej, nie powinno się poddawać badaniu ginekologicznemu, unikać współżycia oraz nie wykonywać irygacji pochwy. Najczęściej tuż przed badaniem kolposkopowym wykonywana jest dodatkowo cytologia, która pomaga w wykrywaniu zmian patologicznych. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie o to, jak wygląda badanie kolposkopowe? Przeprowadzane jest one na fotelu ginekologicznym. Na początku lekarz zakłada wziernik dopochwowy, by uwidocznić szyjkę macicy, po czym zbliża obiektyw kolposkopu do pochwy i ocenia kolejno szyjkę macicy, działając na nią najpierw płynem fizjologicznym, potem roztworem kwasu octowego, a na końcu płynem Lugola. Badanie kolposkopowe powinno być wykonywane rutynowo razem z badaniem cytologicznym oraz z testem na HPV. Niestety często jest pomijane i wykonywane tylko po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku cytologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

90 − 81 =