Trichoskopia – badanie włosów, które umożliwia stwierdzenie przyczyny łysienia

Trichoskopia – badanie włosów, które umożliwia stwierdzenie przyczyny łysienia
5 (100%) głosów

Gęste, zadbane włosy to marzenie każdej kobiety. Coraz częściej jednak również panowie zwracają uwagę na kondycję swojej czupryny i starają się dbać o to, żeby ich włosy były zdrowe i dobrze ułożone. Troszcząc się o swoją fryzurę, wychodzimy z założenia, że jak nas widzą, tak nas piszą – cienkie, szorstkie sterczące na wszystkie strony włosy to niezbyt dobra wizytówka. Jeśli więc chcemy, żeby inni pozytywnie nas odbierali, powinniśmy przykładać dużą wagę do tego, w jakiej kondycji znajdują się nasze włosy – regularnie im się przyglądajmy i starajmy się zawsze dobrze planować pielęgnację. Zadbane, zdrowe włosy będą naszą ozdobą i ogromnym atutem – nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Będą świetnie się układały i nadadzą nam szyku.


Od czego zależy kondycja włosów?

To, w jak prezentują się nasze włosy, zależy od wielu czynników. Część z nich jest od nas zależna, z innymi – na przykład genami – musimy się pogodzić. Czasami cienkie czy mocno elektryzujące się włosy to spadek odziedziczony po rodzicach i niewiele tutaj wskóramy. Najczęściej jednak kondycję włosów da się poprawić, stosując odpowiednią, bogatą w witaminy i minerały dietę oraz regularnie odwiedzając fryzjera, który nada fryzurze odpowiedni kształt i zadba o nasze włosy, stosując różne zabiegi pielęgnacyjne i doradzając nam w kwestii pielęgnacji.
Pamiętajmy, że na to, jak wyglądają nasze włosy, wpływa ogólna kondycja organizmu. Jeśli ten jest osłabiony lub na coś choruje, z pewnością wpłynie to na kondycję włosa. Czupryna stanie się matowa, mogą wypadać nam włosy.

Kiedy wypadanie włosów powinno nas zaniepokoić?

To, że wypadają nam włosy to proces normalny – stare cebulki obumierają, włos wypada, a na jego miejscu wyrasta nowy. Są jednak sytuacje, w których wypadanie włosów powinno być powodem do niepokoju. Kiedy zacząć się martwić? Sygnałem alarmowym powinno być masowe wypadanie włosów – jeśli włosów, które wypadają, jest naprawdę dużo i na szczotce widzimy ich znacznie więcej niż zwykle, powinniśmy zacząć się martwić. Jeszcze większym problemem jest miejscowe łysienie – kiedy zauważymy na głowie pozbawione włosów placki albo fryzura znacznie się przerzedzi, najwyższy czas, żeby odwiedzić lekarza i dowiedzieć się, jaka jest przyczyna łysienia. Nie leczmy się na własną rękę, gdyż możemy sobie tylko zaszkodzić – im szybsza interwencja lekarza, tym większą mamy szansę na rychły powrót do bujnej czupryny.

Badanie włosów niezbędne w przypadku łysienia: trichoskopia

Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie postępujące łysienie, lekarz z pewnością zaleci nam trichoskopię. Co to takiego? To profesjonalne badanie, którego celem jest znalezienie przyczyny intensywniejszego niż zwykle wypadania włosów. Choć nazwa trichogram może przerażać, to nie ma powodów do niepokoju. To bardzo proste, mało inwazyjne badanie, które wykonuje się u ludzi w każdym wieku – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Trycholog w Gdańsku - Lekarz od włosówBadanie polega na pobraniu od pacjenta około 100 włosów, które następnie poddaje się szczegółowej analizie, w celu stwierdzenia, w jakim stanie znajdują się cebulki – ta informacja jest niezbędna, żeby ustalić, jaka jest przyczyna łysienia.

Kiedy lekarz będzie wiedział, co jest przyczyną masowego wypadania włosów, będzie mógł nam zalecić odpowiednie leczenie, a to jest niezbędne, żeby pozbyć się wstydliwego problemu. Jeżeli tylko zauważymy u siebie łysienie, powinniśmy jak najszybciej udać się na trichoskopię – dzięki niej zwiększymy swoje szanse nie tylko na zatrzymanie łysienia, ale również na zwalczenie ewentualnych chorób, których symptomem mogą być wypadające w nadmiarze włosy.

Czytaj również: http://magazynnazdrowie.pl/medycyna/nadmierne-wypadanie-wlosow-u-dzieci/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 − = 32