Problemy urologiczne u dzieci

Wcale nie jest łatwo wykryć jakikolwiek problem natury urologicznej u dziecka. Wynika to stąd, że dziecko do pewnego wieku nie sygnalizuje potrzeby oddawania moczu. Kiedy zaś zaczynamy uczyć dziecko tak zwanego „treningu czystości”, wówczas wszelkie problemy na tym polu zrzucamy raczej na swoją niekonsekwencję w uczeniu załatwiania się na nocnik, niż na problemy z nerkami albo przewodami moczowymi.

Problemy urologiczne diagnozuje się na podstawie: jakości moczu (czyli jego składu) oraz częstości jego oddawania. W przypadku dzieci, które dopiero uczą się kontrolować czynności fizjologiczne, określenie nieprawidłowości w częstotliwości oddawania moczu jest trudne. Poradnia urologiczna dla dzieci wyposażona jest przeważnie w poradnię urodynamiczną. Urodynamika to kontrolowanie procesu mikcji, częstotliwości, natężenia oddawania moczu i innych parametrów. Na tej podstawie lekarz jest w stanie określić, z jakim problemem urologicznym możemy mieć do czynienia.

Jest wiele symptomów, które powinny zwrócić uwagę rodzica, a także wiele różnych schorzeń urologicznych, które muszą jak najszybciej zostać zdiagnozowane i wyleczone. Kontrolowanie czynności fizjologicznych to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu dziecka, poczucia jego niezależności. Kilkulatek będzie bardzo zestresowany tym, że nie potrafi kontrolować oddawania moczu, nawet jeśli nie jest to zależne od jego woli. Rodzice powinni uczyć dziecko w miarę szybko i konsekwentnie załatwiać się na nocnik. W wieku dwóch lat dziecko powinno mieć już opanowaną tę czynność, choć jest to czas gdy może mu się jeszcze zdarzyć moczenie nocne lub dzienne. Im szybciej uda się nauczyć dziecko kontrolowania czynności fizjologicznych, tym łatwiej będzie nam określić, czy ewentualne problemy z częstym, rzadkim czy nieprawidłowym oddawaniem moczu są normalną sytuacją, czy też wymagają specjalistycznego wsparcia ze strony urologa dziecięcego. Na szczęście dziś w każdym niemal mieście są doskonali specjaliści wspierający rodziców w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 7 =