Trądzik różowaty u dzieci

Trądzik różowaty to choroba, która najczęściej pojawia się u osób z jasną karnacją skóry, które zamieszkują tereny Europy oraz Ameryki Północnej. Jest to głównie choroba osób dorosłych, gdyż dotyka ludzi będących pomiędzy 30-60 rokiem życia. Nie należy klasyfikować trądziku różowatego z trądzikiem pospolitym. Choroba ta bowiem dotyka głównie młodzież będącą w okresie dojrzewania, nie bacząc na fenotyp skóry, a także długość i szerokość geograficzną.

Dlaczego dzieci chorują na trądzik różowaty?

Biorąc pod uwagę powyższe trądzik różowaty u dzieci występuje bardzo rzadko. Zdarzają się jednak, że takie wyjątkowe sytuację występują. Do przyczyn powstania trądziku różowatego dochodzi na skutek predyspozycji genetycznych, gdy pojawiają się choroby autoimmunologiczne, nieprawidłowo funkcjonujący układ hormonalny, obecność stanów alergicznych na pokarmy i wykorzystywane kosmetyki. Do takiej sytuacji może także dojść na skutek fizycznych uszkodzeń skóry, czy nieprawidłowo podjętych czynności w zakresie zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych. Ponadto może to być złuszczanie naskórka, co otwiera szlak o powstania środowiska bakteryjnego pod skórą, a także gromadzenia się łoju, co jest konsekwencją nasilenia stanu zapalnego.

Spodziewasz się dzieci i masz trądzik różowaty? Przeczytaj: http://magazynwitalny.pl/rady/tradzik-rozowaty-w-ciazy/

Co zrobić w przypadku wystąpienia pierwszych objawów?

W przypadku zaobserwowania symptomów trądziku różowatego w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza dermatologa. Tylko w takim przypadku jest możliwość uzyskania prawidłowej diagnozy i podjęcia odpowiednich kroków w tym zakresie. Ważną kwestią jest ochrona dziecka przed elementami zewnętrznymi, które mają wpływ na uaktywnienie się trądzika różowatego u dziecka. Pamiętać należy, że czynniki dotyczące predyspozycji genetycznych lub chorób autoimmunologicznych, są poza wpływem rodziców oraz dziecka.

Inne czynniki zewnętrzne można skutecznie łagodzić i ograniczać, ucząc jednocześnie dziecko skutecznej pielęgnacji skóry. W przypadku dzieci w pierwszej kolejności powinny być podjęte działania, których celem będzie ograniczenie występowania objawów. W przypadku natomiast, gdy czynności te nie przyniosą spodziewanych efektów można włączyć miejscowe stosowanie różnego rodzaju preparatów na bazie sterydów, oleju rycynowego czy antybiotykoterapii. Do zasad tych należy w szczególności unikanie zimnego oraz ciepłego powietrza, ponadto gorących napojów, które mogą doprowadzić do wzmożonego procesu pękania naczynek. Ponadto należy przestrzegać odpowiedniej diety oraz unikać spożywania pikantnych potraw. Konieczne jest również dobre nawodnienie organizmu. Nie wolno narażać dziecko na intensywne działanie promieni słonecznych, a także korzystać z sauny. Do pielęgnacji trzeba używać wyłącznie kremów regeneracyjnych oraz ochronnych, przeznaczonych do cery trądzikowej, z zawartością tylko naturalnych składników, bez substancji zapachowych, parabenów oraz konserwantów, wzbogaconych w wysokie filtry przeciwsłoneczne. Pamiętać należy także o prawidłowej technice nakładania kosmetyków, czyli delikatnego wklepywania w skórę twarzy. Unikać należy wcierania oraz pocierania skóry dotkniętej chorobą, gdyż to przyczynia się do dodatkowego podrażnienia skóry i zwiększenia intensywności objawów trądziku różowatego.

Określone wyżej zasady pozwalają w bardzo skuteczny sposób zniwelować skutki trądziku różowatego, a ponadto mają działanie profilaktyczne. W związku z tym trądzik różowaty u dzieci występuje stosunkowo rzadko i zaliczyć go można raczej do klinicznych ciekawostek. Należy mieć także na uwadze to, że każde zastosowanie kosmetyku na dziecku podlega konsultacji dermatologicznej, gdyz skóra dziecka jest bardzo wrażliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 9 =