Operacyjne leczenie haluksów

Haluksy (właśc. paluch koślawy), to deformacja stawu. Choroba dotyka przede wszystkim kobiety, bo to one chodzą w ciasnych butach na wysokim obcasie i o bardzo ostrych noskach. Prawdą jest, że haluksy są dziedziczne, bo w 80% przypadkach to czynnik genetyczny przyczynia się do pojawienia się tej choroby. Jednak ogromny wpływ mają także buty, dlatego – jeśli haluksy występują w rodzinie – zaleca się unikanie noszenia butów na wysokim obcasie.

Leczenie haluksów

Do leczenia haluksów zalicza się operacyjne leczenie haluksów i nieoperacyjne leczenie haluksów.

Leczenie nieoperacyjne nie wyleczy haluksów, ponieważ są one chorobą postępową i doprowadzają do deformacji stawu. Leczenie ogranicza się do przyjmowania leków przeciwbólowych, okładów z lodu i noszeniu wkładek korekcyjnych. Takie działanie spowolni postęp choroby, a także zmniejszy jej dolegliwości takie jak ból, obrzęk czy sztywność stawu. Operacja na haluksy to jedyny sposób na ich wyleczenie. Prawidłowo przeprowadzona operacja gwarantuje brak nawrotów choroby.

Operacyjne leczenie haluksów

Jeśli haluksy sprawiają ci coraz więcej bólu i wpływają na jakość twojego życia, lekarz może zadecydować się na operację haluksów. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowego ustawienia dużego palca i stopy, a także uwolnienie od bólu.

Operacja haluksów to jedyny sposób na wyleczenie, jednak stosuje się ją w ostateczności i tylko wtedy, gdy leczenie zachowawcze zakończyło się niepowodzeniem. Zanim dojdzie do decyzji o operacyjnym leczeniu haluksów, lekarz musi wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • wiek – w przypadku haluksów u dzieci operacyjne leczenie haluksów jest opóźnianie z powodu dużego ryzyka powrotu haluksów,
 • historia medyczna i stan zdrowia – problemy z gojeniem się ran i zakażenia są ważne w chorobach takich, jak cukrzyca. Jeśli haluksy spowodowane są reumatoidalnym zapaleniem stawów, po operacji mogą pojawić się powikłania,
 • styl życia – operacja haluksów może spowodować, że palce będą się gorzej zginać, a ty możesz nie powrócić do poprzedniej formy fizycznej,
 • oczekiwania – operacja na haluksy ma około 85% szans na powodzenie, ale nie ma gwarancji na to, że stopa będzie całkowicie prosta lub wolna od bólu; sukces operacyjnego leczenia haluksów zależy od metody i implantów zastosowanych w operacji, doświadczenia chirurga i stosowania się do zaleceń pooperacyjnych.

Typy operacji haluksów

Jest kilka technik operacyjnych. O tym, jaka zostanie zastosowana w twoim przypadku, decyduje lekarz prowadzący. Zazwyczaj zależy to od poziomu deformacji stawu.

 1. Osteotomia – jest najczęściej używaną w operacji haluksów. W skrócie polega ona na cięciu kości palca i jej częściowym usunięciu. Tę technikę można połączyć z naprawą ścięgien i więzadeł wokół palucha. Polega ona na wyrównaniu proporcji w tkance miękkiej, poprzez skrócenie luźnej tkanki i wydłużenie zbyt ciasnej.
 2. Artrodeza – polega na złączeniu dwóch kości palca. Stosowana u pacjentów z zaawansowanym stopniem deformacji stawu dużego palca. Po takiej operacji ruchomość dużego palca będzie ograniczona, a ty nie będziesz mogła nosić butów na wysokim obcasie.
 3. Egzostektomia – polega na usunięciu guza i stawu palca. Po operacji powstaje tkanka bliznowata, która zastąpi usunięty staw. W operacji stosuje się druty, które wyjmowaną się po około 3 tygodniach od operacji. Taka technika operacji jest rzadko stosowana. Stosuje się ją u osób w podeszłym wieku.

Po operacji haluksów

Stan twojej stopy zależy od techniki i sposobu przeprowadzenia operacji haluksów. Stopa i kostka może być opuchnięta przez trzy miesiące, albo i dłużej. Nie zaleca się chodzenia dłużej niż 2 godziny dziennie. Stopa powinna być jak najczęściej uniesiona, aby zmniejszyć opuchliznę stopy. Warto przykładać do niej zimne okłady. W celu odciążenia stopy należy poruszać się o kulach.

Po operacji możesz zostać wypisany z bandażem, który ma za zadanie utrzymać palec w prawidłowej pozycji. Możesz też mieć założony specjalny but pooperacyjny, albo szynę, która ochroni twoją stopę i zapewni prawidłowy zrost. Stosuje się także specjalne obuwie pooperacyjne. O wszystkich zaleceniach powie ci twój lekarz. Sukces operacji i uniknięcie powikłań zależy od tego, jak dokładnie będziesz stosować się do zaleceń lekarza.

2 replies on “Operacyjne leczenie haluksów”

 1. Daria pisze:

  Po operacji haluksów lepiej zostawić sobie trochę czasu wolnego. Bo sama operacja to jedno, a potem się okazuje, że jeszcze kilka tygodni właściwie nie można włożyć buta i to nawet cienkiego…. Więc jak musicie chodzić to ze zoperowanymi haluksami nie popracujecie.

 2. już po pisze:

  Jestem po operacji haluksów i muszę powiedzieć, że jest super. Wcześniej próbowałam kilku sposobów, różnych lekarzy i różnych metod. Nic nie było tak skuteczne jak właśnie operacja. Prawda, że potem jest się trochę uziemioną w domu, ale potem jak się już zagoi to naprawdę jest super. Ból minął całkowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

24 + = 27