Haluksy u mężczyzn

Czy panowie mogą mieć haluksy? Na świecie panuje przekonanie, że haluksy powstają jedynie przez noszenie szpilek i deformującego stopę obuwia – dlatego problem ten dotyczy jedynie kobiet. Niestety, nie jest to prawda – haluksy u mężczyzn również mogą się pojawiać, na przykład w wyniku doświadczonego wcześniej urazu.

Wydawać by się mogło, że haluksy oraz inne ortopedyczne problemy stóp spotykają głównie kobiety. To jednak bardzo często także męski problem – coraz więcej osób płci męskiej zgłasza się z nim do lekarza specjalisty. Prowadzi ich tam paluch koślawy u mężczyzn i bardzo często uciążliwy ból w stopie, który jest spowodowany zrobieniem się haluksa lub innego schorzenia. Wielu mężczyzn odkłada wizytę u lekarza, co tylko potęguje ból i powoduje komplikacje. Haluks u mężczyzny to sprawa genetyczna, jest problemem dziedzicznym, który nie dotyczy jedynie kobiet. Mężczyźni nie mogą zatem go bagatelizować. Przyczynami powstawania haluksów mogą być, oprócz czynników genetycznych, także urazy, które zostały wywołane np. w wyniku uprawiania sportu. Zwykle są to nieduże obrażenia sprzed wielu lat, jednak ich skutki występują później.

Czy niezbędna jest operacja haluksów?

Nie ma natomiast jednej metody, którą można zastosować w każdym przypadku leczenia haluksów u mężczyzn. Jednak tylko operacja daje trwałe efekty, które są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli wybierzemy opcję zabiegu, niezwykle istotne jest, aby starannie wybrać lekarza i klinikę, w której operacja zostanie przeprowadzona. Opinie pacjentów, doświadczenie specjalistów i rekomendacje znajomych to niezbędne kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego szpitala i lekarza.

Przed przystąpieniem do operacji, pacjent zostaje dokładnie przebadany. Następnie przeprowadzana jest rozmowa, mającą na celu wyjaśnienie charakteru deformacji palucha i zostają omówione sposoby proponowanego leczenia operacyjnego. Na koniec zostają przedstawione zagrożenia, które są związane z samym zabiegiem i możliwe powikłania pooperacyjne.

Inne metody na haluksy u mężczyzn

W dzisiejszych czasach stosowane metody to: osteotomia chevron, w której używane są zwykle implanty biowchłanialne oraz osteotomia scarf, przy której wykorzystywane są implanty tytanowe. Metody te dają solidne i trwałe wyniki leczenia. Warunkiem powodzenia operacji jest wybór odpowiedniej metody operacyjnej i jej odpowiednie wykonanie.

Należy wiedzieć, że zabieg operacyjny jest całkiem bezbolesny, a pacjent dochodzi do siebie już kilka dni po operacji, co o wiele skraca czas nieobecności w pracy i funkcjonowania w codziennym życiu. Warto wspomnieć, że dobrze wykonana operacja, z wykorzystaniem dobrze dobranej do przypadku metody i implantów, daje nam gwarancję, że haluksy nie powrócą, czego zwykle obawiają się pacjenci.

4 replies on “Haluksy u mężczyzn”

 1. terapeuta pisze:

  U facetów haluksy pojawiają się głównie w związku z uprawianym sportem. Wielu pacjentów to narciarze amatorzy, który w bucie narciarskim niszczą sobie stopy, bo biorą z wypożyczalni niedopasowane buty i cierpią. Coraz częściej z haluksami zgłaszają się też rolkarze i łyżwiarze – z tego samego powodu.

  • Julia pisze:

   Mój chłopak jest piłkarzem i też ma halluxy, oczywiście wyciągnąć go do lekarza graniczy z cudem bo on twierdzi, że nic mu nie dolega i że to normalne

  • iza pisze:

   Powiedział co wiedział. Amatorzy, którzy wypożyczają sprzęt jeżdżą na nartach, łyżwach itp góra tydzień w roku więc jak mogą od tego dostać haluksy ?

 2. pielęgniarka pisze:

  Panowie to w ogóle bohaterzy, a jak się zaczyna co do czego to mdleją jak tylko igłę zobaczą. Zastanawiające jest jednak to, że haluksy znoszą w miarę dzielnie i jak się ich pyta to się tylko krzywią. Może wynika to z tego, że jest to uważane za damską chorobę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1