Leczenie haluksów

Haluksy, czyli paluch koślawy, to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większej liczby osób. Choroba powoduje nieprawidłowe ustawienie kości dużego palca, a także poszerzenie przedstopia. Jak leczyć haluksy? Czy można zatrzymać tę chorobę, albo zmniejszyć ból?

Niechirurgiczne leczenie haluksów

Niechirurgiczne leczenie jest możliwe, jeśli pozwala na to stopień schorzenia. Takie leczenie ukoi ból i dyskomfort spowodowany haluksami. Nie zmieni jednak kształtu stopy i nie zatrzyma postępu choroby. Jak leczyć haluksy niechirurgicznymi metodami?

Do niechirurgicznych metod leczenia palucha koślawego zaliczamy:

 • leki przeciwbólowe,
 • okłady z lodu,
 • osłona/klin/separator na palce,
 • orteza,
 • noszenie odpowiedniego obuwia,

Leki przeciwbólowe na haluksy

Haluksy są bardzo bolesne, dlatego w leczeniu haluksów stosuje się leki przeciwbólowe, które uśmierzają ból. Do nich zaliczamy paracetamol i ibuprofen. Pamiętam, żeby przed zastosowaniem leków przeciwbólowych przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdziesz w niej informacje o dawce, skutkach ubocznych, sposobie zażywania, a także o tym, z jakimi lekami nie łączyć zażywanego leku. Pamiętaj też, że nadmierne i zbyt częste stosowanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do uzależnienia.

Okłady z lodu na haluksy

Okład z lodu pomoże ci ukoić ból, a także zmniejszy zapalenie. Nakładaj lód na bolące miejsce kilka razy w ciągu dnia. Pamiętaj, żeby nigdy nie nakładać lodu bezpośrednio na skórę. Owiń lód np. w ręcznik i dopiero wtedy nałóż go na palec.

Osłona, klin na haluksy

Są sprzedawane oddzielnie, ale można znaleźć produkty, w których osłona i klin połączono w jeden produkt. Osłona ma za zadanie zmniejszenie bólu na skutek ucisku i otarć wypukłej kości, izolowanie bolesnego miejsca, amortyzację przed uderzeniami bocznymi. Klin zapewnia prawidłowe ustawienie stopy i palców, co przekłada się na zmniejszenie ucisku i tarcia, a także bólu. Przydaje się do przede wszystkim przy nachodzeniu na siebie palców.

Orteza na haluksy

Orteza ma na celu ustawienie kości stopy w prawidłowy sposób. Pomoże zmniejszyć nacisk na haluksa, co z kolei zmniejszy ból. Brakuje jednak dowodów na to, aby ortezy były przydatne w długotrwałym leczeniu. Orteza musi pasować do stopy, dlatego warto skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, albo podologa (specjalisty od leczenia stóp).

Odpowiednie obuwie na haluksy

Noszenie elastycznych, płaskich butów, dopasowanych także na szerokość, pomoże ci w leczeniu haluksów. Nie zakładaj butów o wąskich noskach, albo na obcasie. Przyśpieszą postęp choroby i będą niepotrzebnie uciskać palce.

Zabieg chirurgiczny na haluksy

Jak się leczy haluksy w inny sposób? Paluch koślawy to choroba postępująca. Powyższe sposoby mają na celu zmniejszenie bólu i spowolnienie rozwoju schorzenia. Leczenie haluksów poprzez zabieg chirurgiczny to jedyny sposób na pozbycie się palca koślawego. Nawet po zabiegu chirurgicznym musisz jednak żyć zgodnie z zaleceniami lekarza (zakaz noszenia butów na obcasie, butów o wąskich noskach itp.). Mimo tego, że paluch koślawy jest schorzeniem postępującym, zabieg chirurgiczny jest stosowany w ostateczności, kiedy inne leczenie haluksów zawiodło.

3 replies on “Leczenie haluksów”

 1. Ada pisze:

  Na haluksy tylko zabieg. Jak nie zrobicie operacji, to będziecie się tylko bujać ze zmniejszaniem bólu. A ból jest niesamowity, więc rozumiem, że ktoś może sobie samemu tłumaczyć, że to pomogło, bo czuje się znacznie lepiej. Ale trzeba pamiętać, że to na chwilę i najlepiej zoperować haluksy u dobrego ortopedy i mieć kłopot z głowy.

 2. tw Olek pisze:

  Na początek na haluks najlepiej założyć ortezę. To znacznie bardziej pomoże niż okłady z lodu, a także ustawi kość we właściwą stronę. Nie pozwoli to na całkowite wyleczenie haluksów, ale na pewno uśmierzy ból i będzie znacznie łatwiej.

 3. ewa pisze:

  Mi bardzo pomógł aparat marcin, bo i ból zaczął ustępować i paluch już nie rośnie. Mam nadzieję, że kłopoty nie pojawią się znowu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 + = 69