Przyczyny powstawania haluksów

Paluch koślawy, inaczej zwany także haluksem, jest często opisywany jako guz od strony dużego palca. Haluks to jednak nieco więcej. Guz, który widzimy, odzwierciedla aktualne zmiany w kości dużego palca. Duży palec – zamiast będąc wyprostowanym – skrzywia się ku drugiemu palcu. Taki stan powoduje koślawe ustawienie palucha i tym samym widzimy „guza”.

Paluch koślawy to schorzenie postępujące. Zaczyna się od zmiany ustawienia kości dużego palca, której kąt ustawienia zwiększa się z upływem czasu. Doprowadza to do pojawienia się charakterystycznego guza, który z upływem czasu również się powiększa. Objawy haluksów dochodzą później, choć są ludzie, którzy nigdy nie odczuwali objawów tego schorzenia.

Skąd się biorą haluksy?

Schorzenie jest chorobą cywilizacyjną i dotyczy coraz większej liczby osób. Mimo to medycynie nie są znane dokładne powody haluksów.

Badania na grupach dotkniętych tym schorzeniem wykazały, że prawdopodobne przyczyny haluksów to:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zapalenie stawów,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • zespół Marfana,
  • źle dobrane obuwie

Uwarunkowania genetyczne a haluksy

Jeśli ktokolwiek z twojej rodziny miał do czynienia z haluksami, prawdopodobieństwo tego, że to schorzenie dotknie i ciebie – wzrasta. Paluch koślawy w rodzinie nie daje jednak pewności rozwinięcia takiego schorzenia w kolejnym pokoleniu. Jednakże niektóre badania wykazały, że do haluksów trzeba mieć predyspozycje genetyczne. Bez nich nie musimy się obawiać tego schorzenia. Taka teza wciąż jest badana przez naukowców.

Zapalenie stawów a haluksy

Za przyczyny haluksów spowodowanych zapaleniem stawów uznaje się:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • podagra (dna moczanowa),
  • łuszczycowe zapalenie stawów

Co ciekawe, zapalenie stawów może być spowodowane przez haluksy.

Inne przyczyny haluksów

Ryzyko pojawienia się palca koślawego zwiększają inne przypadłości. Do nich zaliczyć można przypadłości związane z luźnymi więzadłami, elastycznością stawów, niskim napięciem mięśniowym. Do takich przypadłości zalicza się również wspomniane wcześniej mózgowe porażenie dziecięce, czyli zaburzenie nerwowo-mięśniowe i zespół Marfana, czyli zaburzenie tkanki łącznej.

Źle dobrane obuwie a haluksy

Źle dobrane obuwie również zwiększa ryzyko pojawienia się palca koślawego. Wskazuje na to sam fakt rzadkości występowania palca koślawego w populacjach, które nie noszą butów (np. plemiona afrykańskie). Noszenie butów, które są zbyt ciasne i nie pasują, z pewnością jest więc przyczyną bolesnych haluksów. Zbyt ciasne buty mogą naciskać na dużego palca. To samo tyczy się butów na obcasie. Zbyt ciasne spowodują ściskanie stopy, przeciążenie jej przedniej części, co w ostateczności doprowadzi do poszerzenia przedstopia, a spiczasty kształt buta doprowadzi do koślawego ustawienia kości stopy.

6 replies on “Przyczyny powstawania haluksów”

  1. Krecik pisze:

    90% przypadków z którymi mam do czynienia, to haluksy spowodowane przez chodzenie w szpilkach albo za ciasnych butach. Może warto uświadomić niektórym paniom, że absolutnie ŻADEN mężczyzna nie zwraca uwagi na to czy mają dopasowane buty czy nie?

    • @Krecik pisze:

      Chłopie, przecież nie o to chodzi żeby zauważali to faceci. Te wszystkie makijaże, strojenie się i odchudzanie nie jest przecież dla mężczyzn. One się męczą po to żeby inne kobiety im zazdrościły. A potem haluksy, anoreksja, przeziębienia (bo spodnie z dziurami modne) i inne dolegliwości.

  2. Anna Szołkowska pisze:

    To jakaś bzdura-schorzenie dotyczy ogromnej części populacji i nikt nie zadał sobie trudu zbadania konkretnej przyczyny? Nie rozumiem. Klasyczna medycyna żeruje tylko na chorych i nie dba o zdrowych. Nigdy nie nosiłam szpilek ani durnych butów ze szpicem, 8 lat chodziłam do ortopedów twierdząc, że coś złego się dzieje z moimi stopami, ale nikt mi nie wierzył i uspokajano mnie, że jestem za młoda i wszystko jest ok. Kiedy w końcu uparłam się, by wykonano zdjęcie rentgenowskie usłyszałam, że zmiany są bardzo duże i dlaczego nie przyszłam wcześniej…

  3. Roger pisze:

    Haluksy związane z chodzeniem na szpilkach, są spowodowane zbyt silnymi mięśniami tylnej grupy mięśni goleni czyli zginaczy podeszwowych stopy, przez ich skrócenie i silniejszą prace, mięśnie po drugiej stronie stają się niewydolne czyli zginacze grzbietowe co w konsekwencji powoduje zniesienie prawidłowych łuków stopy najczęściej poprzecznego przedniego co z kolei powoduje pozorne wydłużenie I kości śródstopia czyli palucha co powoduje kompensacyjne tworzenie się haluksa. Czyli skoro znana jest przyczyna powinniśmy zająć się mięśniami tylnej strony goleni starając się zmniejszyć napięcie mięśni.

    • Zosia pisze:

      Właśnie tak merytorycznej odpowiedzi szukułam. Jak nagle zaczyna bolęć nieznośnie paluch – haluks, to od razu zastanawiam się – które miejsce mam rozmasować. Super

  4. eljak22 pisze:

    Ja uwazam że haluksy to genetyka a tego się nie przeskoczy,Najwięcej złych rzeczy dziedziczymy po dziadkach bo geny się mutują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 − 52 =