Zachowawcze leczenie haluksów

Haluksy to charakterystyczna zmiana chorobowa, którą stosunkowo łatwo zdiagnozować. Początkowym objawem jest odchylenie pierwszego palca stopy w kierunku sąsiednich. Staw palucha staje się powiększony, głowa kości śródstopia zostaje uwypuklona. Tym zmianom towarzyszy rozwój stanu zapalnego. Bez odpowiedniego leczenia, zmiany będą stopniowo postępować, powodując coraz bardziej dotkliwy ból.

Zachowawcze leczenie haluksów jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy zmiany nie są bardzo zaawansowane lub w ramach dodatkowej terapii, która została zalecona przez lekarza. Stosowanie metod takich, jak wkładki, czy specjalne buty, może zminimalizować dolegliwości związane z tą deformacją stopy oraz spowolnić postępowanie degeneracji.

Osoby, które cierpią z powodu tej dolegliwości, mogą skorzystać z różnych rodzajów wkładek zmniejszających przykre objawy oraz ograniczających rozwój deformacji. Dostępne są między innymi specjalne kliny międzypalcowe, których zadaniem jest rozdzielanie wygiętych palców stóp, chroniąc je w ten sposób przed otarciem. Dzięki stosowaniu takich klinów można przede wszystkim zminimalizować bóle spowodowane zachodzeniem na siebie paców, a także korygować nieprawidłowe ustawienie palucha. Stosowanie takiego rozwiązania przyniesie najlepsze efekty, jeśli kliny lub separatory zostaną wykorzystane jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Zaleca się ich używanie nocą i w ciągu dnia.

Innym rozwiązaniem są tak zwane peloty, czyli specjalne wkładki unoszące łuk stopy. Są one zalecane również w przypadku płaskostopia, które może być jedną z przyczyn rozwoju haluksów, dlatego mogą być także wykorzystywane jako element profilaktyki tej dolegliwości. Takie wkładki na haluksy można nosić zarówno w dzień, jak i w nocy.

W przypadku bolesnych dolegliwości zalecane są także buty na haluksy. Takie obuwie powinno być wykonane z miękkiej skóry na twardej podeszwie. Musi mieć szerokie noski, które nie będą uciskały stóp oraz nieco większy rozmiar od normalnie noszonego. Często wybór odpowiednich butów na haluksy należy skonsultować z lekarzem, ponieważ muszą być to buty ortopedyczne, dobrane indywidualnie i wyposażone we wkładki obciążające.

Elementem zachowawczego leczenia haluksów są również systematyczne ćwiczenia. Na pewno nie należy czekać z wizytą u lekarza, ponieważ dzięki wczesnej diagnozie można odwrócić zmiany bez konieczności przeprowadzania operacji. W takim przypadku warto połączyć używanie klinów i wkładek z wykonywaniem ćwiczeń. Taka gimnastyka jest prosta, polega między innymi na podnoszeniu różnych przedmiotów z podłogi przy pomocy palców stóp, i można ją wykonywać samodzielnie w domu.

Aby zapobiec dalszym postępom choroby, trzeba także unikać noszenia niewygodnego obuwia, zwłaszcza zbyt ciasnych butów i pantofli na obcasie ze zwężanymi czubkami. Należy wybierać wygodne buty wraz z bawełnianymi lub wełnianymi skarpetkami. W przypadku konieczności noszenia butów na obcasie, lepiej ograniczyć się do obcasów o wysokości 4-5 centymetrów.

2 replies on “Zachowawcze leczenie haluksów”

  1. Martens pisze:

    U mnie zachowawcze leczeni haluksów trzeba stosować praktycznie cały czas. Kiedyś się załatwiłam butami na koturnach i do dziś cierpię. I nie ma znaczenia, że teraz nie chodzę na obcasach, nie mam żadnych fanaberii o jeździe na nartach i innych tego typu odjazdów.

  2. Elka pisze:

    Najważniejsze są wygodne buty. Zadziwia mnie to, że ludzie potrafią wydać 300 zł na spodnie, a buty kupujemy za grosze i się męczymy. Potem są haluksy i zaczyna się kłopot. A leczenie haluksów kosztuje znacznie więcej niż 300 zł na dobre buty na pare lat. Zwłaszcza, że mamy do tego jeszcze wygodę i komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 55 = 62