Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy to bardzo duży problem, który dotyka wiele osób. Objawiają się one pod postacią blizn powstałych na skórze, w wyniku jej zbytniego rozciągnięcia, podczas nagłego zwiększenia masy ciała, albo drastycznej utraty wagi. Działanie to nie musi być jednak związane tylko z tkanką tłuszczową. Często także pojawiają się podczas ciąży, a ponadto również w okresie dojrzewania.

Rozstępy są związane również z uwarunkowaniami genetycznymi, gdyż częściej dochodzi do ich powstania u osób wyróżniających się skłonnością do mniejszej sprężystości włókien kolagenowych. To sprawia, że skóra jest wówczas mniej odporna na rozciąganie. Dodatkowo skłonność do ich powstawania jest zwiększona, w przypadku osłabienia organizmu, na przykład na skutek różnego rodzaju chorób. Innymi czynnikami, które przyczyniają się do powstania opisywanego w tym artykule problemu, są zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

W pierwszym etapie ich powstawania pojawiają się czerwone rozstępy, które są bardzo widoczne. Jednakże jest to faza, w której istnieje jeszcze szansa na całkowite ich usuniecie. W fazie kolejnej zmieniają się w białe rozstępy oraz ulegają one nieznacznemu zmniejszeniu. Przechodzą w formę starych zmian, które stają się bardzo trudne do usunięcia. W tym przypadku rozstępy ulegają utrwaleniu, a włókna które zostały uszkodzone nie wykazują już zdolność do regeneracji. Metody domowe nie przyczynią się już tutaj do przyniesienia żadnych rezultatów. W tym przypadku pomogą tylko profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Jednakże zanim do tego dojdzie, możemy skutecznie radzić sobie z problemem rozstępów, wykorzystując domowe metody.

Rozstępy – metody domowe

Jak pozbyć się rozstępów? W pierwszej kolejności powinno się dbać o unikanie wahań wagi, a w szczególności cudownie działających diet, które powodują szybką utratę masy ciała, a następnie jeszcze szybsze przybranie na wadze. Powinniśmy w tym przypadku zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe. Ważne, aby w naszej codziennej diecie nie zabrakło witamin: A, E, PP oraz B5, a także krzemu i cynku. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi określonych składników, możemy przyjmować je w formie suplementów. Usuwanie rozstępów przyniesie lepsze skutki, gdy zadbamy o odpowiednią pielęgnację naszej skóry. Powinnyśmy w tym zakresie wykorzystywać intensywnie nawilżające kremy, balsamy oraz olejki do ciała, na najbardziej narażone na powstanie rozstępów partie ciała, takie jak uda, pośladki, brzuch. Należy poddawać je bardzo starannej pielęgnacji. Nawilżeniu skóry pomoże także odpowiednie nawodnienie organizmu. Konieczne jest abyśmy przyjmowali minimum 2 litry naturalnej, niegazowanej wody mineralnej, każdego dnia.

Bardzo ważną kwestią jest także aktywność fizyczna. Ćwiczenia na rozstępy przyczynią się do ujędrnienia oraz uelastycznienia naszej skóry. Jakie ćwiczenia stanowią sposób na rozstępy? Wymienić tutaj można takie rodzaje jak brzuszki, wykroki, unoszenie nóg, nożyce oraz ćwiczenia na okolice ud oraz pośladków.

Pamiętać należy także, że skuteczne usuwanie rozstępów nastąpi tylko, w przypadku działania kompleksowego. Połączenie rożnych technik, takich jak dieta, kosmetyki oraz wysiłek fizyczny, przyczynią się do powstania spodziewanych rezultatów.

Rozstępy – metody w gabinetach kosmetycznych

Jak pozbyć się rozstępów, w sytuacji gdy przerodzą się one w bardziej zaawansowaną formę? Jednym z rozwiązań jest peeling chemiczny z kwasem glikolowym, który spowoduje pogrubienie skóry właściwej oraz naskórka, co doprowadzi do spłycenia blizn. Innym zabiegiem stosowanym w gabinecie kosmetycznym jest zabieg na rozstępy określany mianem mikrodermabrazji. Jest to jeden z najpopularniejszych działań. Pobudza on krążenie, ponadto poprawia elastyczność skóry oraz ją regeneruje. Polega on na ścieraniu starych komórek naskórka, przy wykorzystaniu specjalnego aparatu. Mezoterapia natomiast to wstrzykiwanie specjalnych mieszanek rożnych substancji, które wpływają na sprawniejszą regeneracje skóry. Można go z powodzeniem łączyć z peelingiem chemicznym zawierającym kwas glikolowy.

Bardziej zaawansowane metody to laserowe usuwanie rozstępów. Wymienić tutaj można takie techniki jak, działanie laserem Palomar Emerge, Pollogen Legend, zabieg Surgen, Maximus, Dermapen/Mezopen.

Laser na rozstępy – Palomar Emerge

Usuwanie rozstępów laserem Palomar Emerge polega na zastosowaniu urządzenia frakcyjnego, którego mikrozwiązki światła wnikają w głąb skóry (1,5 cm). Przyczyniają się one do uszkadzania naskórka oraz skóry właściwej, w kontrolowany sposób. Powoduje to intensywną regenerację włókien skóry. Dochodzi do wytwarzania nowych fibroblastów, które odtwarzają włókna elastyny oraz kolagenu. Mechanizm ten wpływa na odbudowę skóry, przez zastąpienie uszkodzony fragmentów zdrowymi elementami.

Pollogen Legend na rozstępy

Co na rozstępy jeszcze jest wykorzystywane? Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie urządzenia Pollogen Legend, którego funckja wykorzystywana jest na czterech poziomach, takich jak naskórek, skóra właściwa, tkanka tłuszczowa, a także mięśnie. Głowica urządzenia podgrzewa tkankę do 60 oC, działając tylko na miejsce poddane zabiegowi. Proces powoduje intensywne wytwarzanie kolagenu oraz elastyny, a co najważniejsze także kwasu hialuronowego. Doprowadza to do redukcji rozstępów. Ponadto skóra staje się napięta i gładka.

Zabieg Surgen i Maximus

Surgen to działanie oparte jest na dwóch technologiach, jednocześnie działających na skórę. Łączy on w sobie aktywność impulsów elektrycznych z radiofrekwencją.

Druga metoda także wykorzystuje dwie technologie, a mianowicie trójpolarną falę radiową oraz dynamiczną aktywację mięśni. Zastosowanie temperatury 60oC doprowadza do intensywnej regeneracji włókien elastyny oraz kolagenu. Dodatkowo następuje redukcja tkanki tłuszczowej oraz efekt w postaci napiętej skóry.

Dermapem/Mezopen

To najbardziej precyzyjna technika. Urządzenie przypomina długopis, przy pomocy którego przeprowadza się dokładne, frakcyjne nakłucia w skórze. Jedna minuta to 80 tysięcy mikronakłuć powodujących dostarczanie do skóry substancji odżywczych. Pamiętać należy, że wszystkie wyżej wymieniony metody zapewnią nam odpowiedni efekt, gdy połączymy je ze zdrowym trybem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + = 15